Цей вид меду вражає тонким та приємним ароматом. Його ніжний і витончений смак відрізняється помірною солодкістю, не супроводжується відчуттям нудотності або гіркоти.
Лікувальні властивості акацієвого меду є унікальними і властивими саме цьому сорту. Цей вид меду відзначається підвищеною кількістю глюкози і фруктози в його складі. Завдяки легкозасвоюваним вуглеводам, акацієвий мед корисний навіть для людей із діабетом.
Крім того, акацієвий мед є багатим на інші корисні речовини, необхідні для організму: фруктові кислоти, вітаміни групи В, С, Р, А і Е, які залишаються активними після кристалізації; біологічно активні речовини, які сприяють омолодженню та регенерації шкірного покрову. Велика кількість мікроелементів, таких як фосфор, фтор, мідь, цинк, магній, калій і залізо, а також каротин та інші корисні елементи для травної системи.
Особливістю акацієвого меду, особливо для жінок, є відсутність цукрів і жирів у його складі, що робить його ідеальним для тих, хто слідкує за масою тіла та дотримується дієтичного харчування, використовуючи його як альтернативу цукру.
Мед акації володіє відмінними антисептичними властивостями, здатними знімати запальні процеси і лікувати різноманітні захворювання. Він сприяє загальному зміцненню організму, надає енергії та бадьорості.
Калорійність: 100 грамів продукту містить 317 ккал, і це 15% від середньої добової норми для людини. В одній чайній ложці приблизно 12 г меду – 38 ккал.
Харчова цінність: мед акації є натуральним джерелом вуглеводів, в 100 г продукту міститься 75,38 г вуглеводів і 0,8 г білків.
Вироблено в Україні.
Виробник залишає за собою право змінювати зовнішній вигляд продукту без попередження продавця або споживача.