Нут (лат. Сicer arietinum) - трав'яниста рослина з сімейства бобових, зернобобова культура з круглими плодами, що вживаються в їжу. Його також називають турецьким горохом, шішем, нахат, хумусом або баранячим горохом.
Нут вирощують більш ніж в 30 країнах світу, в основному в тропічній Азії - в Пакистані, Індії, Китаї, на островах Океанії; менш великі плантації культури є в Африці і в Південній Америці - Колумбії, Мексиці. Активно використовується в вегетаріанській і ведичній кухні. Вельми популярний в південній Європі - в країнах Середземномор'я, особливо в Італії.
Склад нуту
У складі бобів нуту велика кількість якісного рослинного білка - до 30%, до 7% жирів і близько 60% вуглеводів. Крім того, в ньому міститься крохмаль, харчові волокна, натуральні цукру, вітаміни В1, В6 і фолієва кислота, незамінна амінокислота під назвою лізин, органічні кислоти - щавлева і яблучна. Цими кислотами також багаті листя і стебла.
КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ
З давніх часів нут в країнах Азії використовують як ліки, корисні властивості використовуються в боротьбі з деякими хворобами. Боби - вельми поживна добавка до їжі, і вони входять до складу багатьох загальнозміцнюючих і стимулюючих сумішей. Нут додають в деякі БАДи (біологічно-активні добавки), на його основі готують дитяче харчування. Вживання в їжу допомагає налагодити роботу шлунково-кишкового тракту, застосовується як зовнішній засіб для лікування шкірних захворювань.
Нут використовується, в основному, для виробництва борошна, яке має широке застосування в індійській і азіатської кухнях. Термічна обробка займає більше часу, ніж для інших бобових - сочевиці і гороху.
Застосування в кулінарії:
Нут вживають в їжу у відвареному, смаженому або запеченому вигляді, роблять з нього макаронні вироби, супи та каші, соуси, консерви.
З нуту готують фалафель, виробляють традиційну східну холодну закуску - хумус, для якого використовують подрібнені варені боби з додаванням лимона, спецій і оливкового масла. В Італії з борошна печуть традиційні італійські коржі - Фаріната. У деяких країнах її додають в молочні та дитячі суміші, готують різні кондитерські вироби, печиво, східні солодощі - адже підсмажені боби за смаком нагадують горіхи.