Дієтологи, лікарі та фітнес-тренери нагадують імбир у списку найкорисніших продуктів. Але в чому конкретно полягає користь цього коренеплода? Має унікальний склад. Крім стандартного набору з рослинних жирів, білків і вуглеводів, у імбирі містяться вітаміни С, В1 і В2, кальцій, залізо, магній, фосфор, калій, натрій, цинк, ніацин, а також практично всі незамінні амінокислоти, що дає змогу цій пряності живити абсолютно всі тканини та органи організму.
Рятує від втоми та кресатури. Дослідження показали, що регулярне вживання свіжого імбиру допомагає зняти напруження з м'язів, особливо після фізичного навантаження. Учасники дослідження розділили на 3 групи. У першій групі щодня вживали свіжий імбир, в другій — оброблений в умовах високої температури, в третій — плацебо. Крім цього, всілотники займаються фізичними вправами — тренували м'язи рук. Через добу в учасників експерименту визначили рівень больових відчуттів у м'язах. Виявляється, що свіжий імбир на 25% покращив тонус м'язів, а оброблений — на 23%, порівнюючи з плацебо.
Імбирний чай розв'язує безліч проблем: покращує травлення, знімає біль у животі, спазми, покращує обмін речовин. Він має відхаркувальну, тонізувальну, зігрівальну, протиобертову дію. Зміцнює імунітет і чудово допомагає у разі застуди. Щоб посилити корисні властивості імбиру, додайте трохи чорного перцю, кориці, кілька ложок сиропу шипшини та лимон.
У поєднанні з перцевою м'ятою, квітами чорної бузини та деревілісником (у формі чаю) імбир знімає сильні болі в животі, нормалізує кровообіг.
Допомагає схуднути. Під час вживання імбирного напою здатний виникати «ефект внутрішньої грілки», який стимулює обмін речовин, перешкоджає переїданню, сприяє зниженню маси тіла. Тому вчені рекомендують вживати напій перед їдою.
НЕ рекомендується вагітним в останньому триместрі.
Вироблено в Україні.
Виробник залишає за собою право змінювати зовнішній вигляд продукту без попередження продавця або споживача.