Кокосова олія є одним із небагатьох продуктів, які можна віднести до категорії SUPERFOOD
Унікальна комбінація жирних кислот не тільки позитивно впливає на роботу мозку, прискорює спалювання жиру та насичує тіло швидкою енергією, але ще й зменшує ризик серцевих захворювань за рахунок підвищення рівня “правильного” холестерину ЛПВЩ у крові.
- кокосова олія містить жирні кислоти з потужними цілющими властивостями
Більшість жирів у раціоні називаються тригліцеридами з довгим ланцюгом, але жири у кокосової олії відомі як тригліцериди із середньою довжиною ланцюга (МСТ). Це означає, що жирні кислоти коротші, ніж більшість інших жирів: вони потрапляють прямо в печінку, де вони використовуються як швидке джерело енергії або перетворюються на кетони. А кетони можуть бути дуже корисними для мозку і вивчаються з точки зору корисності при лікуванні епілепсії та хвороби Альцгеймера.
Кокосова олія допомагає худнути!
Ожиріння є однією з найбільших проблем зі здоров'ям у світі. Хочете бути у хорошій фізичній формі? Тоді важливо підтримувати грамотний баланс між спожитими з їжею калоріями та фізичною активністю. Але зовсім непросто організувати себе на регулярні тренування, а ще складніше відмовитися від ласощів пізно ввечері біля телевізора).
Так ось, тригліцериди з середньою довжиною ланцюга (МСТ) в кокосовій олії можуть збільшити кількість калорій, що спалюються, порівняно з тією ж кількістю калорій з жирів з довшим ланцюгом
Наприклад, відомо, що 15-30 грамів МСТ на день збільшують витрату енергії протягом 24 годин на 5%, що становить близько 120 калорій на день
Кокосова олія може вбити шкідливі мікроорганізми
12-вуглецева лауринова кислота становить близько 50% жирних кислот у кокосовій олії. Коли лаурина кислота перетравлюється, вона також утворює речовину під назвою монолаурин.
І лауринова кислота, і монолаурин можуть вбивати шкідливі патогени, такі як бактерії, віруси та грибки. Було доведено, що ці речовини допомагають вбивати бактерії Staphylococcus aureus (дуже небезпечний патоген) та дріжджі Candida albicans, поширене джерело дріжджових інфекцій у людей. Це може потенційно допомогти запобігти інфекції.