Кокосова олія стала кулінарним бестселером завдяки своїм хімічним складом, який не має аналогів серед інших рослинних олій.
Найважливіша складова частина продукту - насичені жири, а точніше, їх головний компонент - насичені жирні кислоти.
Лауринова кислота при попаданні в організм людини з їжею перетворюється в ефір монолаурін, що володіє антивірусною та антибактеріальною дією. Дослідження показали, що монолаурін ефективний проти золотистого стафілокока, лямблій та інших найпростіших мікроорганізмів - збудників хвороб людини.
Олеїнова кислота - мононенасичених жирна кислота, що впливає на обмін речовин. Олеїнова кислота також необхідна для побудови біологічних мембран, з яких складаються клітини організму. Вживання цієї кислоти покращує стан шкіри і волосся, допомагає тілу впоратися з «поганим холестерином», сприяє зміцненню стінок судин.
Міристинова кислота пригнічує розвиток патогенної мікрофлори в шлунково-кишковому тракті, підвищує ефективність антибіотиків і стимулює імунну відповідь організму на різні патогени.
Пальмітинова кислота - речовина, яка в нормі необхідна дитині в дитинстві для швидкого росту і розвитку (до речі, вона міститься в людському грудному молоці і є популярною добавкою в суміші для штучного вигодовування).